Niebanalny i niedrogi pomysł na dekorację, czyli drukowane obrazy na ścianę

Porady
obrazy nowoczesne
obrazy nowoczesne

Puste ściany zazwyczaj nie prezentują się estetycznie, więc większość ludzi stara się jakoś je ozdobić. Jednym z częściej stosowanych zabiegów jest zawieszenie obrazu. Jeszcze kilka lat temu były to dzieła mniej lub bardziej znanych artystów, ale od jakiegoś czasu coraz większym powodzeniem cieszą się drukowane obrazy na ścianę, które pozwalają za stosunkowo niewielką cenę niezwykle ożywić i uatrakcyjnić dane pomieszczenie.

Dobry i nowoczesny pomysł

Oczywiście niektórzy zastanawiają się nad sensownością tego typu rozwiązania zamiast tradycyjnego obrazu, fotografii lub plakatu. Jednakowoż wystarczy zapoznać się z zaletami drukowanych obrazów na ścianę, aby już w pełni docenić właśnie taki pomysł na estetyczne wykończenie wnętrza. Przede wszystkim mamy do wyboru miliony dostępnych motywów, a nawet możliwość skorzystania z przeniesienia na płótno własnego zdjęcia. Daje to sposobność stworzenia niesamowicie intymnego i przede wszystkim w pełni zindywidualizowanego pomieszczenia, które podkreśli charakter wystroju, a jednocześnie uwypukli naszą osobowość.

Takie obrazy w zasadzie pasują do wnętrz urządzonych w każdym stylu, aczkolwiek szczególnie chętnie są wybierane przez tych, którzy szukają nowoczesnych i modnych trendów.

Obrazy malowane czy drukowane?

Stając przed alternatywą – obraz malowany czy drukowany obraz na ścianę, to warto uwzględnić kwestie finansowe, a te wyraźnie przemawiają za tym drugim rozwiązaniem. Obrazy drukowane są po prostu zdecydowanie tańsze, więc za stosunkowo niewielkie pieniądze można szybko i łatwo zmienić wygląd danego wnętrza. Zaletą tego rozwiązania jest również możliwość złożenia zamówienia bez konieczności wychodzenia z domu. To nie tylko daje oszczędność czasu, ale także pozwala na spokojne i komfortowe dokonanie wyboru, np. podczas popołudniowej kawy z laptopem na kolanach.

Czy takie obrazy trzeba oprawiać?

Drukowane obrazy na ścianę nie wymagają też obramowania. Można zdecydować się na boki zadrukowane i w takiej sytuacji nie trzeba obrazów oprawiać w dodatkową ramę, co znacznie redukuje koszty końcowe, a ponadto daje niepowtarzalny efekt.
Jeżeli jednak komuś zależy na oprawienie obrazu, to oczywiście jest także dostępna taka opcja. Wtedy najlepiej zamówić produkt z białymi bokami. Należy przy tym pamiętać o dodatkowych wydatkach związanych zarówno z zakupem ramy, jak i oprawieniem w nią wcześniej zamówionego obrazu.

Gdzie zawiesić drukowany obraz?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, ile mamy wolnej przestrzeni, aby zachować wszelkie proporcje. Niedobrze będzie prezentować się duży obraz z mnóstwem szczegółów w małym pomieszczeniu albo mały obrazek zawieszony na dużej ścianie przestronnego pokoju.
Trzeba pamiętać, iż każdy obraz musi zostać odpowiednio wyeksponowany i lepiej nie zasłaniać go fragmentem kanapy i nie umieszczać na tej samej ścianie, co telewizor. Równie błędne będzie zbyt niskie albo zbyt wysokie zawieszenie względem wzroku. Przyjmuje się, że optymalna jest wysokość wzroku dorosłej osoby o przeciętnym wzroście, ewentualnie lekko powyżej tej linii.

W dużym salonie fantastyczny efekt da stworzenie kreatywnego kolażu z kilku lub kilkunastu mniejszych obrazków o podobnej tematyce. W kuchni sprawdzą się obrazy z motywami jedzenia i napojów, a w pomieszczeniu biurowym eleganckie obrazy miast czy też elementów architektonicznych.

Drukowane obrazy na ścianę wydają się naprawdę interesującym, niezwykle estetycznym, a także niezbyt kosztownym pomysłem na udekorowanie pomieszczeń wedle własnego gustu, aby przy okazji podkreślić charakter danego wnętrza.